FRA BORGER TIL BORGER - TRE TIRSDAGE MED KLIMAINSPIRATION

Doughnut-modellen viser, hvordan man kan skabe en udvikling lokalt, som bygger på et sikkert og retfærdigt råderum for mennesker, hvor alle har adgang til livets fornødenheder, uden at det fører til kritisk belastning af klimaet.
Jacob Rask vil fortælle hvordan Doughnut-modellen kan bruges til at komme hele vejen rundt om klimaproblematikken.
Vi vil i workshoppen afprøve modellen på Ballerups oplæg til en
ny klimapolitik og forhåbentlig blive inspireret til nye indsatsområder og løsninger. Jacob repræsenterer borgergruppen i Københavns Kommune, som har valgt fremadrettet at ville arbejde med modellen.
Modellen bruges i dag af mange byer og kommuner verden over, heriblandt Amsterdam, Oslo og København, som inspiration til deres lokale udvikling. Tusindvis af borgere, universiteter, byer, kommuner og virksomheder arbejder med udgangspunkt i modellen og deler inspiration gennem den globale bevægelse på doughnuteconomics.org.
Alle kan være med!